אתר קק"ל לצעירים

סמלים ליום העצמאות

מאת: מערכת חלון ירוק

לצד מפעל הבולים של קרן קימת לישראל, שעליו אפשר לקרוא בכתבה הסיפור של בולי קק"ל, מקיימת קק"ל מפעל היסטורי וחינוכי נוסף: הפקת סמלים ליום העצמאות. לרגל שנתה ה-73 של מדינת ישראל הופק סמל המוקדש לנושא האחווה הישראלית ומתמקד בפעילות קק"ל למען הקהילה ברוח הפסוק המופיע במרכזו "כי אנשים אחים אנחנו" (בראשית יג)

מארז פעילות: עצמאות בצבע, צורה וסמל

מחפשים פעילות חווייתית ליום העצמאות? קבלו: דרך משחק, דיון ושיח והתבוננות בכרזות קק"ל שהופקו לאורך השנים חוקרים המשתתפים מהי משמעות הסמלים השונים ומה אומר הסמל על התקופה שבה נבחר, ועל הדרך לומדים על התקופות השונות בחיי המדינה. המארז מכיל קטלוג סמלי קק"ל, מערך פעילות וכרזת סמלי קק"ל ליום העצמאות
 
סמל קק

מאז יום העצמאות הראשון של מדינת ישראל, מוציאה קק"ל בכל שנה סמל מיוחד לחג, אשר לצד סמלי הלאום וציון שנת יום הולדתה של המדינה, מתלווה אליו גרפיקה מיוחדת הקשורה בתחום אחד או יותר שבו קק"ל עוסקת (ייעור, קרקע, מים ועוד...). הסמל מיועד לרכישה על ידי מוסדות חינוך עבור החניכים, אך גם אספנים מכל העולם נוהגים לרכוש ולשמור אותו. את הסמל מצמידים התלמידים לדש הבגד, כנהוג בחג, לחולצה לבנה.

בארבעת העשורים הראשונים של המדינה הסמלים היו מאוד דומים זה לזה – הם הציגו את סמלי הלאום (דגל או מנורה), או את סמל קק"ל כשהם משולבים במספר שנותיה של המדינה. לקראת סופו של העשור החמישי, החלו שדותיה ונופיה של הארץ להופיע גם הם על סמלי קק"ל ליום העצמאות, מתוך רצון להציג את הישגיה של המדינה ביום חג העצמאות שלה.

בשנים האחרונות השתנה והתעדכן מראה הסמל, הן בצבעים, הן בדימויים ובאיורים והן בחומרים ובצורה. הסמלים בעשור השישי ובעשור השביעי כוללים דימויים מכל הנושאים, המשולבים זה בזה – סמלים לאומיים, לצד סמל קק"ל, לצד נופי טבע ומפעלי קק"ל בתחומים של יער, מים, התיישבות ואיכות הסביבה ובשילוב אלמנטים חברתיים, יחס לאחר ועוד.

הצורך בשמירה על הסביבה ניכר לא רק בדימויים שמופיעים על סמלי קק"ל ביום העצמאות, אלא גם בחומרים מהם הם עשויים. הסמלים הראשונים שהפיקה קק"ל היו עשויים מפח, ובשלב מאוחר יותר הם יוצרו מפלסטיק. כיום, בצעד שמוכיח כי עבור קק"ל השמירה על הסביבה היא לא רק סמל, הסמלים מיוצרים מחומר מתכלה וידידותי לסביבה על בסיס תירס-עמילן.