אתר קק"ל לצעירים

יצא לדרך: פארק משעולי פרס

יצא לדרך: פארק משעולי פרס

הפארק החדש, שייבנה ביוזמה ובהשקעה של קק"ל ביער בן שמן, יכלול את סיפור חייהם של פרס ורעייתו, לצד מערך שבילים, נקודות תצפית ופעילויות דיגיטליות

16.9.2020


משפחת פרס ויו"ר קק"ל דניאל עטר בטקס הנחת הפינה לפארק משעולי פרס.
צילום: חורחה נובמינסקי, מערך ההסברה, קק"ל

 

ארבע שנים לאחר מותו של הנשיא התשיעי שמעון פרס, הונחה אבן הפינה ביער בן שמן לפארק שיוקם ביוזמת קק"ל וייקרא על שם פרס ורעייתו – "פארק משעולי פרס". הפארק הוא יחידה גיאוגרפית שתקום כחלק מיער בן שמן, והוא צפוי לכלול מערך שבילים (אופניים, הליכה ומשפחות), נקודות תצפית ושביל נושאי המספר את סיפורו של שמעון פרס בהקשר של המרחב הנופי, משלב קטעים משיריו ומכתביו של נשיא המדינה לשעבר ומחבר בין יער בן שמן לכפר הנוער בן שמן ולפועלו וחזונו של פרס. בטקס הנחת אבן הפינה, שנערך ב-14.9.2020, השתתפו יו"ר קק"ל דניאל עטר ובני משפחת פרס.

ראה בבית שמן את ביתו השני

בתו של שמעון פרס ויו"ר קק"ל. צילום: חורחה נובמינסקי, מערך ההסברה, קק"ל
צביה ולדן, בתו של שמעון פרס,
ויו"ר קק"ל צועדים במשעולי פרס.
צילום: חורחה נובמינסקי, מערך ההסברה, קק"ל

בן שמן נקשר לחייו ולפועלו של הנשיא שמעון פרס ז"ל, אשר ראה בכפר הנוער בן שמן את ביתו השני. פרס התחנך, גדל, הכיר את אהבת חייו ואף התחתן בכפר. פרס אהב את המקום שהמשיך להיות יקר לליבו במרוצת השנים וציין בכל הזדמנות את אהבתו לכפר הנוער בן שמן. "האהבה של שמעון פרס למדינתו, לעמו, לרעייתו, בלטה בכל צעדיו", אמר יו"ר קק"ל, "גם כשהיה בפסגת העולם עם קבלת פרס נובל לשלום, הוא פתח במילים 'אני בוגר בן שמן', מתוך כבוד למקום שעיצב את דמותו. לכן, כשקיבלנו את ההחלטה על ההנצחה, היה ברור לנו שהשביל יעבור במקום בכפר שבו נולד מחדש אחד המנהיגים הגדולים של העם היהודי בעת החדשה, של האיש שהפך ראש ממשלה ונשיא, שהעז לפנטז כדי לעשות דברים פנטסטיים.

"אהבתי את שמעון מאוד. לא פעם הוא התארח בביתי למפגשים אישיים, שבהם השקיף על הנוף של הגלבוע, טעם את הלחמניות החמות שהכינה אשתי וידע לתת מילה טובה ולהזכיר אותן בכל מפגש. זו זכות גדולה עבורי לעמוד כאן היום, יום אחרי תאריך פטירתו העברי של שמעון פרס, כיו"ר קרן קימת לישראל, כחבר של שמעון פרס, להנציחו ולהניח אבן פינה במקום שבו החל סיפור אהבתם של שמעון וסוניה, שלא ייתם לעולם".

יער בן שמן, שבו כאמור יוקם פארק משעולי פרס, הוא אחד היערות הוותיקים והמשמעותיים במרכז הארץ. הפארק יהיה מונגש לאנשים עם מוגבלויות והוא יכיל את הסיפור ההיסטורי של המרחב, של יער הרצל ושל שמעון פרס ורעייתו.

מערך הפעילות: תחנות בחייו של פרס

בנו של שמעון פרס נואם. צילום: חורחה נובמינסקי, מערך ההסברה, קק"ל
"אבא היה סוג של עץ שידע להעמיק את השורשים שלו". חמי פרס, בנו של שמעון פרס, בטקס. 
צילום: חורחה נובמינסקי, מערך ההסברה, קק"ל

מערך הפעילות המתוכנן בפארק יכלול תחנות בחייו של שמעון פרס והסבר דיגיטלי באמצעות מערכות טכנולוגיות שונות בהן בר קודים, משחקי הפעלה אינטרנטיים וחידון דיגיטלי. הפארק יחולק למתחמים ולמבואות: המבואה הראשית לפארק מחניית הקופים, (תכלול הסדרת חניה לרכבים ואוטובוסים); מבואה מאזור בית העלמין בן שמן (מקום קבורתה של סוניה פרס ז"ל); מבואה מול נופש פעיל (עם חניה מצומצמת לכלי רכב פרטיים); ומבואה מכפר הנוער בן שמן (עם כניסה רגלית בלבד).

בימים קשים של מגיפה קשה שמשתוללת, המקום שבו אנו נמצאים הוא הפוגה מבורכת", אמרה פרופ' צביה (ציקי) ולדן, בתו של שמעון פרס, "עבור משפחתנו יש למשעולי פרס משמעות מיוחדת כאן נפגשו הורינו ובזכות המקום הזה באנו לאוויר העולם. תודה ליו"ר קקל דניאל בן עטר ולצוות על היוזמה המבורכת". חמי פרס, יו"ר מרכז פרס לשלום ולחדשנות, בנו של שמעון פרס, הוסיף: "אני רוצה להודות לכל אחד מהאנשים העוסקים במלאכה. תודה לחברים של אבא שלא שכחו ולא שוכחים ועובדים שלא ישכחו את אבא ותרומתו למדינה. אבי מעולם לא איבד את ההבנה שישראל היא עץ בודד אבל גם צריכה להיות חלק מהיער שמתחדש. בסופו של דבר אם נדע להיות יער אז נוכל לשרוד תמיד ולפרוח ולגדול ולהתמודד עם הבעיות שלנו... אבא היה סוג של עץ שידע להעמיק את השורשים שלו ושאף להגיע למעלה ולתקן את העולם".

 

לכל חדשות קק"ל»