אתר קק"ל לצעירים

תוכנית הצפון יוצאת לדרך

תוכנית הצפון יוצאת לדרך

הקמת מעונות סטודנטים ומעבדות מחקר, פיתוח בתי מלון בצפון ומיגונם, מגוון קידומים בתחום ההתיישבות והחקלאות, סלילת כבשים ופיתוח תשתיות במקומות הקדושים הם הפרויקטים שאושרו לביצוע בתוכנית הצפון. דני עטר, יו"ר קק"ל, אמר: "כעת החלום הופך למציאות"

21.8.2018

 

מתכנסים יחדבמעמד חשוב והכול למען פיתוח הצפון. צילום: מיכאל חורי, ארכיון הצילומים של קק"ל

מתכנסים יחד במעמד חשוב והכול למען פיתוח הצפון. צילום: מיכאל חורי, ארכיון הצילומים של קק"ל


ביום שני, 20.8.2018, הציגו משרד האוצר, משרד ראש הממשלה וקק"ל את רשימת הפרויקטים הסופיים שיבוצעו במסגרת תוכנית הצפון, שעליה הכריזה ממשלת ישראל בשנת 2017. ביו הנוכחים היו: שר האוצר, משה כחלון, מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, ראש המטה ומ"מ מנכל משרד רה"מ, יואב הורוביץ, ויו"ר קק"ל, דניאל עטר. הפרויקטים כוללים מימוש תקציבים בסך עשרות מיליוני שקלים לטובת מגוון תחומים בצפון הארץ, כחלק ממדיניות שר האוצר וראש ממשלת ישראל לקדם תקציבים חברתיים לצפון, שיביאו לחיזוק חברתי וכלכלי של האזור כולו. שר האוצר, משה כחלון, אמר: "התוכנית לחיזוק הצפון היא אחד מהמהלכים המשמעותיים ביותר שביצענו לטובת צמצום הפערים בין הפריפריה למרכז. היו כאלו שהביעו ספק ביכולת להוציא את התוכנית לפועל. היום אנחנו עושים יחד עם קק"ל צעד משמעותי ומשקיעים מאות מיליוני שקלים בחיזוק ישיר של הצפון והתשתיות באיזור."

אילו שדרוגים מתוכננים לטובת תושבי הצפון?


פועלים למען המדע! יחודשו וישודרגו מעבדות של מרכזי מחקר בולטים בצפון. צילום: מיכאל חורי, ארכיון הצילומים של קק"ל

פועלים למען המדע! יחודשו וישודרגו מעבדות של מרכזי מחקר בולטים בצפון. צילום: מיכאל חורי, ארכיון הצילומים של קק"ל

אז מה בתוכנית? עם הפרויקטים שאושרו נמנים הקמת מעונות לסטודנטים במכללות תל חי, מכללת אוהלו, מכללת גליל מערבי, מכללת צפת ומכללת אורט בראודה, בעלות של כ-124 מיליון שקלים. במסגרת תקציב זה, לכלל המעונות יתווספו כ-1036 מיטות. מלבד שיפור תנאי המגורים של הסטודנטים, ישופצו מכללת כנרת ומכללת צפת בעלות של כ-26 מיליון שקלים.
בתחום המדע, יחודשו וישודרגו מעבדות של מרכזי מחקר בולטים בצפון, ביניהם מכון מיגל ומכון שמיר בעלות של כ-30 מיליון שקלים. כמו כן, בתחום הבריאות יפותחו וימוגנו בתי החולים הצפוניים, ביניהם ביה"ח זיו בצפת, ביה"ח פוריה בטבריה וביה"ח נהריה, בעלות כוללת של כ-50 מיליון שקלים.
בתחום החקלאות וההתיישבות בגולן וקליטת 750 נחלות חדשות, יוצבו מגורונים למגורים זמניים ב-27 יישובים כפריים חקלאיים במועצות האזוריות, כל זאת בהיקף של כ-30 מיליון שקלים.

פרויקט משמעותי נוסף הוא פיתוח תשתיות ובינוי במקומות הקדושים, ביניהם קבר הרשב"י וקבר הנביא יתרו. הפרויקט מוערך בעלות של 20 מיליון שקלים. כמו כן, אושר פרויקט לסלילת כבישים תומכי דיור במטולה ומועצה אזורית מבואות חרמון, בהיקף של 7.5 מיליון שקלים.
שר האוצר, משה כחלון, הוסיף ואמר: "מי שחי בצפון צריך לקבל תשתיות בריאות, חינוך ואפשרויות תעסוקה ברמה גבוהה כמו בכל מקום אחר במדינה. לביטחונה של מדינת ישראל קשר ישיר לשגשוג חברתי וכלכלי של הצפון כולו. נמשיך לוודא שהתוכנית מיושמת עד שיעבור אחרון השקלים בדיוק כפי שהתחייבנו".

מדברי מובילי התוכנית:

שי באב״ד, מנכ״ל משרד האוצר: ״משרד האוצר וממשלת ישראל רואים חשיבות אסטרטגית בפיתוח כלכלי וחברתי של אזור הצפון. השקעת תקציבים נרחבים בפרויקטים משמעותיים בצפון הייתה ונשארה בראש סדר העדיפויות של משרד האוצר. הצפון מהווה, כבר היום, מנוע צמיחה כלכלי משמעותי לכלל המשק הישראלי. חיזוק המרכיבים החברתיים בצפון על ידי הפניית תקציבים משמעותיים לפיתוח שירותים חברתיים וציבוריים הוא השקעה אשר תחזיר עצמה במהירות, ומפירותיה תהנה מדינת ישראל לאורך שנים ארוכות. מחובתנו להמשיך ולפעול על מנת לצמצם את הפערים הקיימים ולהביא להפחתת אי השוויון במתן השירותים הניתנים לאזרח. משרד האוצר ימשיך לפעול בשיתוף פעולה מלא עם כלל הגורמים הרלוונטיים על מנת לבסס את האיתנות הכלכלית והחברתית של אזור הצפון."

דניאל עטר, יו"ר קק"ל: "קק"ל רואה חשיבות רבה בהשקעה בפיתוח הצפון, וזאת כחלק מתפיסתה החדשה לחיזוק יישובים וצמצום פערים בין המרכז לפריפריה. התמיכה הזו בפיתוח צפון המדינה לא הייתה יכולה להתקיים ללא תמיכתם של השותפים של קק"ל לדרך, משרד האוצר והעומד בראשו, השר משה כחלון, ושותפינו במשרד רה"מ. בשילוב ידיים, קק"ל ומשרדי הממשלה, יובילו לשינוי חברתי משמעותי לא רק בצפון הארץ אלא גם בדרומה, ולצמצום הפערים הקיימים היום בין השירותים שאותם מקבלים תושבי הפריפריה לעומת אלו שמקבלים התושבים במרכז. כל אחד מהפרויקטים ישפיע על איכות החיים של כלל תושבי הצפון."


 לכל חדשות קק"ל »