אתר קק"ל לצעירים

בת מצווה ביער השלום

בת מצווה ביער השלום

סידני פרימן בת ה-12 הגיעה מטורונטו, קנדה, לאמפיתיאטרון פרימן ביער השלום שבירושלים, שנקרא על שם סבה, כדי לחגוג את בת המצווה שלה

16.9.2018

 

משפחת פרימן עם אבן ההוקרה לסבא. צילום: דניס צין

משפחת פרימן בבת המצווה ביער ירושלים. באמצע: סידני ואבן ההוקרה לסבה, זולטן פרימן. צילום: דניס צין

 


"אין בעולם מקום טוב יותר מזה לחגוג בו בת מצווה", סיכמה סידני פרימן את תחושותיה בעת שעמדה באמפיתיאטרון קק"ל ע"ש פרימן ביער השלום שבירושלים. סידני הגיעה לישראל לחגוג בת מצווה שנייה עם משפחתה הקרובה, רב הקהילה שלהם וספר תורה. אירוע בת המצווה הראשון נערך כמה שבועות קודם לכן בטורונטו, קנדה.

"בת המצווה הראשונה שלי הייתה נחמדה כי הרבה קרובי משפחה וכל החברים שלי השתתפו בה", הסבירה, "אבל המקום הזה הרבה יותר משמעותי עבורי מבחינה רוחנית. אחי זאקרי חגג את בר המצווה השנייה שלו בכותל המערבי לפני שנתיים, אבל אני תמיד ידעתי שאני רוצה לחגוג כאן ביער".

אמפיתיאטרון קק"ל פרימן ביער השלום בירושלים הוקדש ב-1999 לסבה המנוח של סידני, זולטן "זולי" פרימן ז"ל, שהיה תומך נלהב של הקהילה היהודית בקנדה ובישראל.

 

 

עולה לתורה. צילום: דניס צין

עולה לתורה, עם אבא ואימא. צילום: דניס צין

סידני עולה לתורה
שיא הטקס היה עלייתה של סידני לתורה, ודקלום הברכות עבור פרשת השבוע "כי תצא". הרב פנה אל סידני ואמר שהוא מסכים עימה שהמיקום שבו בחרה על מנת לערוך את טקס בת המצווה שלה בישראל הוא מיוחד מכמה בחינות. "מקום זה בישראל, קרוב להר הבית והכותל המערבי, ביער השלום של קק"ל, מסמל רעיונות וערכים רבים שקיבלת מהורייך ומסבותייך. היום אנו קוראים מהתורה. משמעות המילה תורה היא 'הוראה', אך היא גם מכילה את המילים העבריות 'הורה' ו'הר'. מכאן אנו למדים שבאמצעות הרעיונות הנכונים אנו יכולים להגיע לגבהים אדירים".

קריאת התורה הסתיימה בתרועות מהמשתתפים בטקס וחיוך קורן של ילדת בת המצווה.

באים לישראל בקביעות
עם תום הטקס יצרו המשתתפים מעגל ורקדו לצלילי "עושה שלום". סבתה של סידני, יטה פרימן, שהייתה מן הרוקדות הנלהבות ביותר, סיפרה על בעלה המנוח זולטן, ניצול שואה מהונגריה שהגיע למונטריאול לאחר מלחמת העולם השנייה. "הוא איבד את שני הוריו באירופה ונותר לבד", סיפרה, "אנו נפגשנו בחנות הירקות והפירות של הוריי וזו הייתה אהבה ממבט ראשון. לאחר שהתחתנו ב-1954 עברנו להמילטון, שם גידלנו שלוש בנות – ריסה, סינדי, ודבי. זולטן היה מעורב מאוד בקהילה היהודית המקומית והיה תומך נלהב של ישראל. את הטיול הראשון לישראל ערכנו ברגע שיכולנו להרשות זאת לעצמנו, וזה היה ב-1967 מיד לאחר מלחמת ששת הימים. מאז אנחנו באים לכאן בקביעות עם ילדינו".

שלושה דורות של משפחת פרימן. צילום: דניס צין

שלושה דורות של משפחת פרימן. צילום: דניס צין

אביה של סידני אוואן וויין המשיך את סיפורו של זולטן פרימן. "חמי הגיע לקנדה חסר כל, אבל באמצעות עבודה קשה וחוש עסקי מפותח הוא נעשה אדם עשיר. כאשר יצא לפנסיה, הוא היה הבעלים של חברת אלן קנדי המפורסמת, שאת עבדותו בה התחיל כמנקה רצפות. זולטן תרם חלק ניכר מהונו לקידום מטרות יהודיות וישראליות, ותרם גם לקק"ל. אשתי ריסה ואני ממשיכים במסורת המשפחתית של ביקור בישראל עם ילדינו אחת לשנתיים".

אמה של סידני, ריסה פרימן וויין, שהיא רופאת משפחה בטורונטו, סיפרה שאביה חזר ואמר לבנותיו שאם ישראל הייתה קיימת בתקופת המלחמה באירופה אז השואה לא הייתה מתרחשת.

שרון גבע מדסק קנדה בקק"ל בירכה את סידני ואמרה לאורחים שהיה לה הכבוד להיות חלק מחגיגת בת המצווה המיוחדת הזו באתר המיוחד הזה. "הייתי כאן פעמים רבות בעבר, ובכל פעם אני נדהמת מהנוף ומהתחושה. נדיבותו של סבך עזרה לקק"ל להקים את האמפיתיאטרון הזה ב-1999 בלב יער השלום בירושלים, אשר ניטע על ידי הארגון שלנו ב-1968. הוא היה תומך אדיר של קק"ל. סידני, את חלק ממשפחה מיוחדת מאוד ואני בטוחה שאת גאה בהם כפי שהם גאים בך". לכל חדשות קק"ל »