אתר קק"ל לצעירים

טיול אצי"ל במיוחד

טיול אצי"ל במיוחד

רגע לפני שהם מוצאים בית יצאו ילדי מרכז הקליטה בית אלפא-גלבוע להכיר את הצפון. הצעירים יותר ליטפו קנגורואים, הבוגרים התעדכנו בחיי טרומפלדור ועלו לתל דן לטייל בשמורה  

24.8.2014

 


מחזקים את הקשר למולדת ליד הארי השואג. צילום: קק"ל
 

תכנית אצי"ל, מיזם חינוכי ייחודי המשותף לקק"ל, משרד הקליטה והרשויות המקומיות, יצאה לדרך הקיץ וכבר זוכה להצלחה. מטרת התכנית היא לקרב בני נוער מקרב משפחות העולים למורשת הארץ ולתרבותה, ולחזק את זהותם הישראלית באמצעות פעילות חינוכית מעשירה ומהנה.
 
במסגרת תכנית הקיץ של אצי"ל ומרכזי הקליטה בצפון השתתפו ילדי מרכז הקליטה בית אלפא-גלבוע בפעילויות של קק"ל הכוללת טיולים ופעילות של הניידת החינוכית. ברקע הדהד כל העת החזון - העצמת הילדים בערכים של מורשת ציונית, טבע ואקולוגיה.
 
מרכז הקליטה בית אלפא-גלבוע משמש כמסגרת מעבר לעולים חדשים מאתיופיה לקראת מגוריהם בארץ. מרכז הקליטה הוקם בשנת 2007 בסמוך לקיבוץ בית אלפא, בתחום המועצה האזורית גלבוע. מטרת השהייה במרכז הקליטה היא לסייע לעולה להיקלט בארץ ולספק לו מקום חם שבו יוכל לעשות את צעדיו הראשונים ולהסתגל באופן הדרגתי לחיים כאן.
 
קרן קימת לישראל, במסגרת תכנית אצי"ל, התגייסה אף היא להקנות לילדים ולבני הנוער העולים החדשים פעילות אשר תאפשר להם להתוודע אל הארץ החדשה שאליה הגיעו, להתרשם מיופייה, מהטבע והצומח בה ומנופיה, וליצור אצלם את תחילתה של אהבת הארץ וביסוס הקשר לאדמתה.
במסגרת התכנית יצאו ילדי מרכז הקליטה, בשתי קבוצות, לטיולים מהנים בצפון הארץ.
 
קואלות בגן גורו ורחצה בנחל
הילדים הצעירים, תלמידי כיתות א'-ג', סיירו בגן גורו ובקיבוץ ניר דוד. בגן גורו טיילו הילדים בינות לקנגורואים המקפצים וכשאלה נחו לרגע ליטפו אותם בעדינות. הם הביטו בתוכים הצבעוניים ובדובי הקואלה המנומנמים אשר העלו כולם חיוך על פניהם. נראה היה שהם התלהבו דווקא ממתיקותן של הקואלות שנותרו ישנות במעלה הענפים ולא התעוררו אפילו לשמע קריאות הילדים שהתרגשו לבקרם.
 
משם המשיכו לקיבוץ ניר דוד, שם טיילו בין המעיינות הנובעים והנחלים הזורמים. כשהגיעו לנחל אסי קפצו פנימה בהתלהבות ונהנו עד מאוד לטבול במימיו המרעננים. במהלך הטיול כולו ליוותה והדריכה את הילדים מדריכת קק"ל נעמה, אשר הצליחה להקנות להם את אהבת הטבע והחי ולהכיר להם את יפי הארץ החדשה שאליה הגיעו.
 
גיבורים, פלגי מים ועיר בת 5,000 שנה
קבוצה שנייה, בוגרת יותר, שאליה השתייכו תלמידי ד'-ח', יצאה לטיול אשר שילב בין טבע הארץ ובין ההיסטוריה שלה ומורשתה. הם ביקרו במצודת כ"ח ושמעו על סיפור כיבושה בעת מלחמת העצמאות, ביקרו באתר פסל הארי השואג, הניצב בין תל חי לכפר גלעדי ושמעו על גבורת טרומפלדור וחבריו בקרב תל חי.
 
משם המשיכו הילדים לשמורת תל דן, טיילו בין גשרי העץ, מעל פלגי המים, שכשכו רגליהם במימיהם הצוננים של בריכות המים וביקרו בשרידי תל דן, העיר הקדומה בת 5,000 השנה.
 
הם המשיכו משם לאנדרטת ההנצחה לחללי אסון המסוקים הנמצאת ליד קיבוץ דפנה ושאר יישוב. את הטיול ליווה והעשיר את הילדים בהדרכתו הנפלאה ובידע הרב שלו מדריך קק"ל דודו אשר אהבתו לטבע ולמורשת הארץ הצליחה להדביק גם את הילדים. נראה היה כי כולם שבו מהטיול עייפים אך מאושרים.
 
גם  הניידת החינוכית של קק"ל הגיעה למרכז הקליטה והעניקה זמן פעילות מהנה, ודרך פעילות חברתית מרתקת ומהנה למדו הילדים על מפת הארץ, מיקומי היישובים והערים. הילדים נהנו מאוד מהפעילות וניתן היה לראות כי העובדה שהם נמצאים לפני מעבר עתידי ממרכז הקליטה אל דיור קבע מגבירה אצלם את הסקרנות והרצון להכרת הארץ.