אתר קק"ל לצעירים

גן שלנו מה מטופח הוא

גן שלנו מה מטופח הוא

איך חופרים גומות לשתילה באדמה? כיצד קופצים ברגע בין החרמון לנגב? הסיירת החינוכית של קק"ל הגיעה לחנוך את המועדונית החדשה לילדים בסיכון בבית שמש וללמד אותם על טיפוח גינה וידיעת הארץ

29.7.2014

 

קחו גינת משחקים מוזנחת וצמחיית פרא, תנו לה תרומות של ידידי קק"ל JNF קנדה, ניהול של עמותת קהילה וניידת חינוכית של קק"ל וקבלו גן משחקים מטופח עם מתקני משחק, מגרשי ספורט, פרגולה מוצלת, פינות ישיבה מקסימות, שבילים נוחים וגדר עץ מסביב – קבלו את המועדונית המחודשת לילדים בסיכון בבית שמש. כל כך פשוט, כל כך חשוב.
 
 
 
"החצר היא חלום לילדים, עם אפשרות לשחק, ללמוד כללי משחק, להוציא מרץ ולפתח יכולות גופניות", אמר יאיר אלברטון, מנהל עמותת קהילה, שמפעילה את המועדונית. "כולנו מלאי תודה ל-JNF קנדה, שעזרו לנו להגשים את החלום הזה".
 
מטרת העמותה היא להפוך את המועדונית למקום שמציע לילדים את מה שכל ילד אמור לקבל בביתו. הילדים מקבלים במקום עזרה בלימודים, טיפול רגשי, מטפחים קשרים חברתיים, אוכלים ארוחה חמה ובעיקר זוכים להמון חום ואהבה.
 
"אני תמיד אבוא לשחק בה"
דנה דביר, מנהלת המועדוניות של העמותה, אומרת שמאז הקמת הגינה, המועדונית הפכה לאטרקציה והילדים מצפים בקוצר רוח לביקוריהם שם. "מתקני המשחק עוזרים לנו ללמד את הילדים לשחק לפי הכללים. זוהי גם סביבה מושלמת להוצאת אנרגיה, שעוזרת להם להתמודד עם בעיות הקשב והריכוז שיש לרובם".
 
את העדות הכי טובה אפשר לשמוע מהילדים עצמם. "כיף שיש לנו חצר יפה כזאת, ואני תמיד אבוא לשחק בה, במיוחד כדורגל ופינג-פונג", אמר אדם בן ה-9. כשרואים את כל חבריו נהנים ממשחקי כדור, עולים על מתקן הטיפוס או סתם יושבים ומקשקשים בפרגולה, מבינים שהוא לא היחיד.
 
שחר צור מתנדבת במועדונית מזה כשנה, והיא מספרת על תגובת הילדים לחצר החדשה: "הם חיכו בהתרגשות לסיום העבודות, כי סיפרנו להם מה הולכים להקים שם. כשראו בפעם הראשונה את הגינה אמרו: 'וואו, איזה מקום מדהים, מי בנה אותו בשבילנו?'. זה מקום נפלא לילדים, וגם לנו הצוות".
 
שותלים צמחי תבלין
צוות הניידת החינוכית של קק"ל פרש מצנח גדול עם תמונות של אתרים מרכזיים במדינה נפרש בחצר, והילדים ניסו להקפיץ כדור טניס לנקודות שונות. עם קצת אימון, הם הצליחו לעבור בזריזות מהר החרמון לנגב, ולא שכחו לעצור בדרך בכותל המערבי. איזו ארץ קטנה יש לנו!
 
"אין דבר מרגש יותר מלראות את האושר בעיניהם של הילדים כשהם משחקים בחצר", אמר פרי טוכמן, נציג קשרי ציבור של קק"ל במרחב מרכז. "פרויקטים שתורמים לחינוך הם אחת המשימות החשובות של קק"ל".
 
הקמת החצר הושלמה לפני שבועות אחדים, אבל עדיין נותרה משימה חשובה אחת: טיפוח הגינון.
הילדים החלו את מלאכת הגינון יחד עם צוות קק"ל בשתילת צמחי תבלין בגינה, שהסביר כיצד לחפור גומות באדמה, כיצד לכסות את שורשי הצמח והזכיר להם להשקות את הצמחים. וכבר בימים הקרובים יגיעו גנני קק"ל להשלים את משימת טיפוח הגינה ולשתול בה צמחים ועצים נוספים להנאת הילדים.
 
בתמונה: נהנים ממתקני הספורט בחצר החדשה בבית שמש. צילום: יואב דביר